Vijeće ministara usvojilo je nakon dugo zastoja program reformi koje je uputilo NATO-u te je učinilo potez kojim Bosna i Hercegovina konkretnom akcijom pokazuje želju za članstvom
O ovom dugo čekanom koraku i njegovom ukupnom značaju, ali i drugim važnim elementima u radu Ministarstva odbrane, ali i Vijeća ministara razgovarali smo sa zamjenikom predsjedavajuće Vijeća ministara i ministrom odbrane Zukanom Helezom:
„Nažalost, zbog poznatih opstrukcija ministara iz RS-a malo smo zakasnili, i ne samo malo, ali smo konačno nakon provedene procedure i usvajanja u Vijeću ministara poslali ovaj vrlo važan dokument za nastavak našeg puta ka integracijama u NATO. To je jedna od obaveza koju imamo da bismo ispunili cilj – punopravno članstvo u NATO-u. Prema dobivenim obećanjima od kolega iz manjeg bh. entiteta, program za 2024. trebali bismo usvojiti do polovine januara i time bismo praktično uhvatili ritam. Što se tiče Ministarstva odbrane, mi smo davno pripremili dokument za 2024. i sada radimo i na pripremi dokumenta za 2025. Tako da Ministarstvo odbrane radi, ali se ne pitamo samo mi, tu je i Ministarstvo vanjskih poslova i Ministarstvo sigurnosti, ali najviše zavisi od volje ministara iz entiteta RS, ali se sada nadam da je to jedan otvoren put i da neće više biti problema za daljnja usvajanja“, na početku potvrđuje ministar Helez umjereni optimizam u odnosu na rješavanje preuzetih obaveza u komunikaciji s NATO-om, što podrazumijeva dostavu godišnjih planova rada i programa reformi kojima se identifikuju zadaci koji će biti završeni na putu BiH ka punopravnom članstvu u EU.
Odgovarajući na konkretna pitanja u odnosu na to šta mogu i trebaju raditi, ministar Helez potvrđuje da je, osim modernizacije opreme i oružja, jedan od značajnijih poslova i odustajanje od neperspektivne imovine i njena predaja na daljnju upotrebu lokalnim zajednicama te da tu postoji različito iskustvo:
„U tom smislu imali smo nekoliko fantastičnih primjera, jer su na tim lokacijama pokrenuti i sjajni biznisi, a ima i lokacija koje godinama čekaju, jer lokalne zajednice nisu spremne da preuzmu tako ponuđene objekte. To je u najvećem broju slučajeva do lokalne zajednice“, konstatuje Helez, dodajući da, s obzirom na sve okolnosti kako regionalne, tako i svjetske, naša sigurnosna situacija nije mnogo drugačija od ostalih zemalja:
„Mislim čak da je Bosna i Hercegovina sigurnija od nekih zemalja u našem okruženju, posebno mislim na Srbiju zbog njene političke situacije. Također, neke zemlje koje su i mnogoljudnije i ekonomski jače u odnosu na Bosnu i Hercegovinu zbog svog geopolitičkog položaja sada su nesigurnije od Bosne i Hercegovine zbog prijetnji Ruske Federacije bilo direktno, bilo indirektno. Mi, recimo, osjećamo taj ruski utjecaj preko Milorada Dodika, to nije nikakva tajna, jer je on nekoliko puta išao kod njega, a posebno kroz blokade. Mi se, naravno, borimo s tim, ali je i Evropa svjesna da je najdublji utjecaj Rusije u Evropi upravo ovdje kroz Milorada Dodika. Čini mi se da to najviše i najbolje primjećuju Sjedinjene Američke Države, naš ključni partner, i hvala im na pomoći, dok je EU prilično razjedinjenja, s nekim članicama koje su otvoreno proruski nastrojene. To je svakodnevna i mučna borba i nije samo na Bosni i Hercegovini, i druge zemlje se bore s tim“, otvoren je ministar odbrane Bosne i Hercegovine u razgovoru s našim novinarom o pokušaju suzbijanja ruskog utjecaja u Bosni i Hercegovini i njenom zastoju na putu prema euroatlantskim integracijama.
Ipak, postoje i dobre vijesti iz Ministarstva odbrane, a ministar Helez posebno je želio istaknuti onu o kontinuranoj obuci na višem nivou naših oružanih snaga:
„U ovom trenutku imamo potpisane ugovore s deset država gdje se naši oficiri školuju, ali sam vrlo ponosan što sad prvi put stvaramo i našu akademiju i to je velika i sjajna vijest. Mi smo u poodmakloj fazi toga i sada smo u komunikaciji s Kantonom da u komunikaciji s Fakultetom političkih nauka kreiramo i punu vojnu akademiju, Dakle, ne onu bivšu ‘odbranu i zaštitu’, nego istinsku akademiju, gdje ćemo ugostiti predavače iz NATO-a kako bi edukovali naše oficire. Vjerujem da će akademska 2025/2026. dati prvu klasu akademije i to nam je plan. To je izuzetan iskorak i vjerujem da ćemo osigurati da ta akademija bude takvog kvaliteta da više nema tolike potrebe da nam se svi oficiri školuju vani“, ministar odbrane BiH ponosno saopćava važnu vijest u smislu kompletiranja edukacije naših oficira na teritoriji BiH.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte zašto Helez smatra da je dočekao satisfakciju nakon potvrde njegovih izjava u javnosti da se na teritoriji RS-a pripremaju ruski kampovi za terorističku obuku i kako vidi ulogu Ministarstva odbrane, ali i drugih državnih agencija u očuvanju ukupne sigurnosti naše domovine posebno u smislu neispunjavanja obaveza za povećanje budžeta kako bi se oružane snage opremile u skladu s usvojenim planovima.
Za kraj je ministar Helez istakao: “Mi nećemo nikoga dirati ali bićemo spremi za svaku vrstu napada da se odbranimo i da zaštitimo naše granice i građane”.
Redakcija portala Busovacki.ba
VIŠE OBJAVA
Da li Trojka samo prijeti ili stvarno namjerava krenuti u izbacivanje SNSD-a iz državne vlasti
Ministar Mijatović: Obrtnici ili mali biznisi nemaju razloga za paniku, ni bojazan oko poslovanja
Bh. ministar sigurnosti Nenad Nešić prebačen u državni zatvor u Vojkovićima