7 Aprila, 2025

Busovacki.ba

Objektivno i na vrijeme!

Gorivo bi moglo pojeftiniti: Berze reaguju padom cijena

Odluka OPEC+ grupa da od maja poveća dnevnu proizvodnju nafte za 411.000 barela već je ostavila značajan trag na berzama, a prema tvrdnjama stručnjaka – vrlo brzo bi mogla uticati i na niže cijene goriva u Bosni i Hercegovini.

Pad cijena nafte krenuo je u četvrtak, zabilježivši najveći procenat pada od 2022. godine, nakon što je predsjednik SAD Donald Tramp najavio nove široke carine, što je dodatno uzdrmalo globalno tržište. U petak je trend nastavljen – brent nafta pala je za dodatnih 1,4%, i trenutno se prodaje po cijeni od 68,75 dolara po barelu.

Energijski analitičar Almir Bečarević za Nezavisne novine istakao je da će ova kretanja gotovo sigurno imati odjek i na domaćem tržištu:

“Ako se takav trend nastavi i u narednom danima realno je očekivati da cijene goriva na pumpama u BiH budu znatno niže.”

On dodaje da je sasvim očekivano da veća proizvodnja znači niže cijene, jer tržišni mehanizmi reaguju na ponudu:

“Logično bi bilo da povećanjem proizvodnje cijene nafte treba da padaju, odnosno sa većom ponudom bude manja cijena.”

Ipak, naglašava da je važno posmatrati kako će se tržište ponašati u narednim sedmicama, jer efekti nisu uvijek trenutni.

Slično razmišlja i Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i derivatima Privredne komore RS, koji tvrdi da će pojačana ponuda oboriti cijene i na maloprodajnom nivou:

“Sve bi to trebalo da utiče na niže cijene u maloprodaji.”

Govoreći za Nezavisne novine, Savić je istakao da se već sada vidi određena stabilizacija cijena na pumpama u RS, koje se nisu mijenjale u posljednjih 15 dana.

“Imali smo rast kotacija u prethodnom periodu na koje tržište još nije odreagovalo, ali uvođenjem carina od strane SAD došlo je do pada cijena derivata na berzama, tako da je moguće da neće doći do očekivanog rasta.”

U završnici, Savić dodaje:

“U narednim danima u smjeru u kojem se bude kretala berza – u tom smjeru će ići i cijene.”

Ako se predviđanja eksperata pokažu tačnim, vozače u BiH bi uskoro moglo dočekati manje stresno točenje goriva.

Redakcija portala Busovacki.ba