19 Aprila, 2025

Busovacki.ba

Objektivno i na vrijeme!

Treba li mijenjati zakone ili samo dosljednije primjenjivati postojeće?

Treba li mijenjati zakone ili samo dosljednije primjenjivati postojeće?
Izvor: BHRT/Zorica Vujmilović (A.P.)

Nakon ubistva načelnika kriminalističke policije u Prijedoru, SNSD je najavio da će u proceduru uputiti izmjene Krivičnog zakona, Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske i Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima. Njima bi se dale veća ovlaštenja policijskim službenicima, ali i pooštrile kazne za lica koja napadnu policijske službenike i ovlaštena lica. Je li potrebno mijenjati zakone ili samo dosljednije primjenjivati postojeće?

Ubistvo načelnika kriminalističke policiije u Prijedoru podstaklo je SNSD u namjeri da traži izmjene tri zakona, u okviru oblasti krivičnog zakonodavstva i postupanja policije. Još se ne zna tačno koje će izmjene biti predložene, ali djelimično se odnose na poštravanje kazni za najteža krivična djela, posebno ona usmjerena prema ovlaštenim licima.

“Upravo zato mislim da se ovo više ne smije događati i da sistem zaštite policije mora postojati, ma on se mora podići na viši nivo”, ističe predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

Izmjene Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima u resornom ministarstvu opravdavaju time što bi policija bila mnogo efikasnija i imala ovlasti kao sve policije u regionu. Kako saznajemo, postoji mogućnost vraćanja policijskog pritvora, što je prethodno reformom zakonodavstva u oblasti policije, ukinuto.

“Mislim da je apsolutno došlo vrijeme da mijenjamo neke stvari i da u skladu sa svim dostignućima koje policije u okruženju primjenjuju u svom radu da i mi imamo zakonska rješenja koja daju mnogo brže i efikasnije djelovanje i to što se tiče samog rada policije”, kaže ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač.

Bivši ministar unutrašnjih poslova smatra da se Krivični Zakon i Zakon o krivičnom postupku ne mora mijenjati već samo dosljednije primjenjivati. Zagovara da kazne za one koji nose uniformu, a počine krivično djelo budu duplo rigoroznije nego za bilo kojeg drugog počinioca.

“Sadašnji zakon podrazumijeva čak i novčanu kaznu, ja bih to ukinuo,posebno mogućnost da platite kaznu, a napadnete službeno lice. A kada je posljedica smrtni ishod, mi već imamo kazne od 10 godina do doživotnog zatvora. Ima tu i sad prostora, ali mislim da tu mora rješavanje biti promptno i da se ti slučajevi brže rješavaju”, navodi Radislav Jovičić, bivši ministar unutrašnjih poslova RS.

Upravo je sporost pravosuđa u postupcima najtežih krivičnih djela ono što najviše smeta mnogima, ali isto tako pojedini političari zagovaraju da upravo oni koji nose uniformu ili imaju ovlasti, a počine krivičlno djelo moraju dobiti duplo veću kaznu u odnosu na osobe kojima država nije dala nikakva ovlaštenja.

Izvor: BHRT.ba