11 Maja, 2025

Busovacki.ba

Objektivno i na vrijeme!

Osobe s invaliditetom treba posmatrati kao korisne članove društva

Samo im treba dati šansu.

Kategorije osoba s invaliditetom teško dolaze do posla i uglavnom rade u specijaliziranim ustanovama i udruženjima, kao što je Sunce u Mostaru. Iako je Zakon o zapošljavanju osoba s invaliditetom jasno precizirao postupak prilikom zapošljavanju, u Bosni i Hercegovini mali broj je onih iz ove populacije koji imaju posao i mogu živjeti od svog rada.

Osobe s invaliditetom treba posmatrati kao korisne članove društva, koji itekako mogu doprinijeti razvoju djelatnosti poput Julije koja se bavi izradom nakita, umjetničkih slika i pletiva. Ponekad uspije prodati svoju rukotvorinu i zaradi da bi pokrila osnovne životne potrebe.

„Voljela bih da sve nas prihvate kao normalne i u školama i na poslu, jer ljudi misle da smo mi manje vrijedni, a ne vide šta možemo, treba nam dati više šanse“, kaže Julija.

Država bi osobe s invaliditetom trabala staviti u fokus svoga interesovanja, što nije slučaj, zaključuje Ana Topuz, direktorica Udruženja Sunce:

„Država treba osobu s invaliditetom staviti u fokus, ne trebamo je posmatrati kao osobu koja ne može da radi, koja ima neke nedostatke, nego kao osobu kojoj treba pružiti priliku, stvoriti mogućnosti u okruženju da ona može samostalno da funkcionira.“

Inkluzija osoba s invaliditetom je jako bitna u svakodnevnom životu, jer sve dok ih javne i privatne institucije budu zanemarivale, Zakon o zapošljavanju ovih osoba bit će mrtvo slovo na papiru.

„Firme bi trebale da nas razumiju, da nas zaposle i da malo više provedu vremena sa nama, da nas prime za posao“, kaže Saša.    

Dok postoje ustanove i udruženja za ovakve osobe ima nade da se dokažu kao korisni članovi društva, u protivnom, teško se dolazi do posla.

„Firmama je lakše da daju neku pomoć ljudima, nego da se bave osobama s invaliditetom i to je ono što je žalosno“, zaključuje  Ana Topuz.