22 Aprila, 2025

Busovacki.ba

Objektivno i na vrijeme!

Obilježavanje Dana bijelih traka – 30 godina

Sutra se obilježava Dan bijelih traka, podsjetnik na Prijedor i kako su tadašnje vlasti bosanskih Srba 31. maja 1992. godine u tom gradu izdale naredbu da nesrpsko stanovništvo obilježi svoj ekuće bijelim zastavama ili čaršafima.

Dan bijelih traka biće obilježen i u Sarajevu.

U 13 sati planiran je kratki performans ispred sarajevske katedrale, sa 102 djece, koliko ih je ubijeno u Prijedoru.

Savez logoraša u Bosni i Hercegovini i ove godine će se pridružiti obilježavanju 31. maja “Dana bijelih traka” u Prijedoru.

“Rezultati dešavanja u Prijedoru i okolini tih dana 1992. godine su vidljiva kroz 3176 ubijena civila, od ćega su 265 žena i djevojaka, te ubijenih čak 102 djece. Prijedorska mjesta su iseljena od nesprskog stanovništva, opljačkana i porušena, a preko 30.000 logoraša je prošlo kroz logore Trnopolje, Omarska, KLaraterm, Manjača…” navode iz SAveza logoraša u BiH.

Dodali su da je direktan dokaz zločina u Prijedoru i okolini do sada “osuđenih više od 20 velikosrpskih političara tadašnjeg “Kriznog štaba”, pripadnika policijskih i vojnih struktura, na više stotina godina robije.”

“Također, nađeni konkretni dokkazi na terenu, potvrđuju i nečasni rezultat masovne grobnice Tomašica, kao najveće masovne grobnice nakon drugog Svjetskog rata, pa je zaključak o prirodi dešavanja lako moguće donijeti i samostalno. Savez logoraša u Bosni i Hercegovini u kontinuitetu nastoji da, surađujući sa državnim organima i institucijama, te organizacijama koje se bave ovom i srodnom tematikomm, da svoj aktivan doprinos, kako kroz svjedočenjalogoraša na različitim nivoima sudskih i tužilačkih organa, kroz istrage potencijalnih masovnih grobnica na terenu širom BiHh, te kroz davanje neophodnih informcaija i dokaza kojima Savez raspolaže kroz svoju ogromnu srhivsku dokumentaciju. Potvrda tome su i u prethodnom periodu, iskazani interesi i posjete univerzitetskih istraživača iz Italije, koji su se upravo interesovali za problematiku dešavanja na opštini Prijedor, i u kojima je Savez višekratno dao svoj doprinos i podršku “istakli su iz Saveza logoraša u BiH.

Na kraju su apelovali da se skrene pažnja, prije svega političara (kao dimaćih, tako i stranih), koji donose bitne odluke, na urgentnu potrebu zbrinjavanja populacije više od 100.000 logoraša, živih svjedoka podnesenih tortura, te nepostojanja osjećaja i adekvatnog zakona za njihove sadašnje životne probleme i potrebe.

Inicijativa Jer me se tiče: Obilježavanje Dana bijelih traka u Prijedoru

Mirnom šetnjom sa bijelom trakom oko lijeve ruke i ove godine Inicijativa ” Jer me se tiče” će obilježiti Dan bijelih traka u PRijedoru i svim drugim mjestima gdje se 31. maj, Dan bijelih traka, bude obilježavao.

“Obilježavanje Dana bijelih traka je podsjećanje na 31. maj 1992. godine kada je Krizni štab opštine Prijedor primorao nesrpsko stanovništvo da svoje kuće i stanove označe bijelim zastavama, a ukoliko se kreću gradom da moraju nostiti bijelu traku oko ruke. Prijedorske bijele trake su neoboriva činjenica utvrđena u sudskim procesima za ratne zločine i ove godine obilježavamo 30 godina od zadnje pojave takvih traka u ratnim okolnostima u Prijedoru” stoji u saopštenju Inicijative.

Okupljanje učesnika u Prijedoru planirano je u utroak 31.maja 2022. godine u 12:00 h na krau šetalačke zon . Učesnici povorke prije početka šetnje mogu pogledatu lokaciju na kojoj je planirana izgradnja spomenika ubijenoj djeci, u parku pored mosta na ulazu u Stari grad (ul. Ahmeta Babića).

“Jedan od prvih ciljeva koji smo postavili u inicijativi Jer me se tiče, jeste izgradnja memorijala za 102 ubijene prijedorske djece. Pružili smo nesebični podršku inicijativi roditelja ubijene djece ali nakon devet godina nastojanja memorijala još nema. Predsjednik Skupštine grada odbija da stavi opravdan zahtjev roditelja na dnevni red i time onemogućava izgradnju memorijala ubijenoj djeci. Prije njega su to radili i njegovi prethodnici, iako svih ovih godina niko od političara u Prijedoru zvanično nije izrazio protivljenje izgradnji tog memorijala” saopšteno je.

Osuđuje se svaki pokušaj nacionalista da zaprljaju bijele trake, bilo da ih nastoje negirati da nisu ni postojale ili ih upotrebljavanju za širenje mržnje, ksenofobije i izazivanja međunacionalnih tenzija.

Oni su pozvali sve političare, bilo kojih stranaka, i pojedince da u danima obilježavanja ne zloupotrebljavaju bijele trake u svrhu političke promocije i ne uzurpiraju javni prostor od roditelja ubijene djece, ali i svih drugih diskriminalnih skupina koji nastoje ostvariti svoje pravo, a u bijelim trakama prepoznaju i svoju borbu.

Pozvali su institiucije ove države i svih njenih segmenata, da se pozabave nevidljivim bijelim trakama koji i danas nose diskriminisani ljudi u ovoj zemlji, tražimo da urgentno reaguuju kada je ta diskriminacija usmjerena prema pripadnicima manjinskih zajednica.

Mreža za izgradnju mira: Javno slavlje rođendana Orbana i Mitrovića na Dan bijelih traka u Prijedoru je sramotno, nedopustivo i za svaku osudu

Prije nekoliko dana mediji su prenijeli informaciju da Policijska uprava Prijedor od omladinske organizacije Princip dobila zvaničan zahtjev za održavanje javne proslave rođendana Mađarske Viktora Orbana i vlasnika begradske televizije Pink Željka Mitrovića i to 31. maja.

Istog dana, 31. maja, u Prijedoru, ali i širom BiH i cijele regije, se obilježava Dan bijelih traka i to simboličnom mirnom protestnom šetnjom u znak sjećanja na 3.176 ubijenih Prijedorčana i Prijedorčanki, civila nesrpske nacionalnosti koji su nastradali u proteklom ratu. Obilježavanje Dana bijelih traka je javni skup koji je najavljen nadležnim institucijama, za čije održavanje je data saglasnost i za čije je obilježavanje postoji dugogodišnja tradicija i to ne samo u Prijedoru.

Izvor: 6yka.com