Jedenje različitih vrsta voća i povrća je neophodno za optimalno zdravlje. Našim tijelima su potrebni različiti minerali, vitamini i fitohemikalije kako bismo ostali zdravi, a priroda ih je raspodijelila u različite boje.
![Nijanse nutrijenata: Zdrave namirnice različitih boja koje trebaju biti sastavni dio ishrane](https://body.ba/pictures/article/240x240/1622205119-nijanse-nutrijenata-ukljucite-sarenilo-u-ishranu.jpeg)
Osim toga, pripremanje šarenog obroka je puno zabavnije, te će učiniti čitav proces jedenja interesantnijim Body.ba vam u nastavku objašnjava koje boje trebate uključiti u ishranu i kojim hranjivim sastojcima različite namirnice raspolažu:
1.ZELENA
![Nijanse nutrijenata: Zdrave namirnice različitih boja koje trebaju biti sastavni dio ishrane](https://body.ba/pictures/article/pages/1622205206-zelena.jpeg)
Namirnice zelene boje su jedan od najboljih izbora za zdravu ishranu. Lutein i vitamin K su hranjivi sastojci kojim zeleno voće i povrće obiluje, a oni su neophodni za zdravlje krvi i kostiju. Pored toga, ova hrana sadrži antioksidanse i folate – hranjivu tvar koja je posebno korisna za trudnice. Kelj, brokule, špinat, blitva, prokulice, šparoge, boranija, celer, krastavci, grašak, avokado, kivi, zeleno grožđe i zelene jabuke su idealan izbor.
2. PLAVA I LJUBIČASTA
![Nijanse nutrijenata: Zdrave namirnice različitih boja koje trebaju biti sastavni dio ishrane](https://body.ba/pictures/article/pages/1622205299-plava-i-ljubicasta.jpeg)
Plava i ljubičasta hrana sadrži antocijanine, moćne antioksidanse koji mogu zaštititi ćelije od oštećenja i mogu smanjiti rizik od raka, moždanog udara i srčanih bolesti. Cvekla, rotkvica i ljubičasti kupus puni su nitrata koji prirodno mogu smanjiti krvni pritisak. Voće – što je tamnije, to bolje – sadrži fitohemikalije za koje je poznato da popravljaju štetu od stresa i upala. Zdrava ljubičasta hrana uključuje patlidžan, ljubičasti kupus, ciklu, rotkvice, crne masline, bobičasto voće (borovnice i kupine), ljubičasto grožđe, suhe šljive i tamne trešnje.
3. CRVENA
![Nijanse nutrijenata: Zdrave namirnice različitih boja koje trebaju biti sastavni dio ishrane](https://body.ba/pictures/article/pages/1622205383-crvena.jpeg)
Crveno voće i povrće je bogato fitohemikalijama – uključujući likopen i elagičnu kiselinu. Crvena hrana ima koristi u borbi protiv raka, te bi mogla smanjiti rizik od dijabetesa i srčanih bolesti. Namirnice poput lubenice, paradajza, crvene paprike, rotkvice, jagoda, brusnica, malina, crvenih jabuka, šipka i trešnji su odličan način da dodate malo crvene boje u ishranu.
4. ŽUTA I NARANDŽASTA
![Nijanse nutrijenata: Zdrave namirnice različitih boja koje trebaju biti sastavni dio ishrane](https://body.ba/pictures/article/pages/1622205455-zuta-i-narandzasta.jpeg)
Narandžasto i žuto voće i povrće prepuno je hranjivih sastojaka. Bogati su vitaminom C i karotenoidima, uključujući beta-karoten, koji promoviše zdrav vid i rast ćelija. Agrumi sadrže hesperidin koji povećava protok krvi i može pomoći u sprječavanju moždanog udara. Bundeva, mrkva, tikvice, kukuruz, žuta i narandžasta paprika, narandža, limun, grejp, ananas, papaja, dinja, breskva i kajsija definitivno trebaju biti na vašem sedmičnom meniju!
5. BIJELA I SMEĐA
![Nijanse nutrijenata: Zdrave namirnice različitih boja koje trebaju biti sastavni dio ishrane](https://body.ba/pictures/article/pages/1622205537-bijela-i-smeda-hrana.jpeg)
Iako ove namirnice nisu jarke boje kao ostale s ove liste, to ne znači da nisu bogate hranjivim sastojcima. Hrana poput luka i karfiola je bogata alicinom i kvercetinom koji pomažu u smanjenju rizika od raka, te imaju protuupalna svojstva. Selen – koji se nalazi u gljivama – ima važnu ulogu u jačanju imuniteta. Bijeli grah, krompir, gljive, artičoka, hurme, kruške, luk i karfiol su odličan izvor ovih hranjivih sastojaka.
Preuzeto sa: body.ba
VIŠE OBJAVA
Ova dijeta je hit u svijetu: Na njoj su poznati, bolesni i zdravi – Kilogrami padaju, a donosi još neke benefite za organizam
Jedna kašičica prije jela: Ova namirnica snižava šećer, holesterol i uklanja umor
Pčelar podijelio trik koji pomaže kod uboda pčele, ose ili stršljena